2 lutego 2017

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Zachodniego Ontario przez Anca Gastona i Harry’ego Prapavessisa wykazały, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych cztery razy w tygodniu przez ciężarne kobiety pozytywnie wpływa na ich samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia, obniżając poziom zmęczenia. Bez względu na to, czy ćwiczenia są wykonywane od początku ciąży, czy też przyszła mama zechce podjąć aktywność dopiero w drugim czy trzecim trymestrze, pozytywne efekty będą odczuwalne już po kilku dniach.

Ciąża, mimo że stanowi naturalny stan organizmu, może być istnym koszmarem dla przyszłej matki. Szczególnie trudny bywa pierwszy trymestr, w którym – na skutek licznych zmian ustrojowych – dochodzi do zmniejszenia tolerancji wysiłku, przez co kobieta na ogół rezygnuje z uprawiania ćwiczeń fizycznych. Jest to o tyle zrozumiałe, że ciężarną mogą nękać przewlekłe zmęczenie czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto jednak zawalczyć o komfort życia i wbrew ograniczeniom wprowadzić w życie konstruktywną aktywność połączoną z dbałością o wygląd i zachowaniem dobrego nastroju. Jeżeli nie zrezygnujemy z ćwiczeń fizycznych, i będziemy je wykonywać w bezpieczny sposób – najlepiej pod nadzorem trenera personalnego – na pewno poczujemy przypływ pozytywnej energii i lepiej zniesiemy ciążę. 

Organizm, który w niedalekiej przyszłości będzie poddany próbie porodu i połogu, wymaga zrównoważonego treningu oraz zwiększenia siły i elastyczności mięśni. Jednym z podstawowych elementów przygotowania do porodu naturalnego jest zwiększenie ogólnej kondycji fizycznej kobiety, nauka prawidłowego oddychania oraz przybierania optymalnej postawy ciała. 

Z naszej strony szczególnie polecamy połączenie gimnastyki z oddychaniem torem przeponowym, które usprawnia wymianę gazową i eliminuje dyskomfort oddechowy. Ucząc się przyjmowania prawidłowej postawy ciała, możemy natomiast uniknąć nadmiernej lordozy lędźwiowej i uporczywych bólów dolnych partii kręgosłupa.

Przyszłe mamy bardzo często uskarżają się na bolesne skurcze mięśni, obrzęki oraz zaburzenia metabolizmu. Aby uniknąć tych przykrych przypadłości, warto podejmować regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu – początkowo możemy truchtać, z czasem zaś zwolnić i po prostu spacerować szybkim krokiem. Aktywność fizyczna w czasie ciąży nie może być nazbyt intensywna, dlatego na pewnym etapie należy całkowicie zrezygnować z uprawiania ćwiczeń dynamicznych, obfitujących w podskoki, zmiany tempa, wibracje czy też wysiłek siłowy. Wprawdzie jeszcze kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o australijskiej modelce i trenerce, Sophie Guidolin, która w szóstym miesiącu ciąży bliźniaczej, nie oszczędzała się podczas treningów i podnosiła ciężary, niemniej my odradzamy tak intensywne obciążanie organizmu, i kierujemy zainteresowanie przyszłych mam w stronę bardziej przyziemnych form aktywności, np. pływania, gimnastyki ogólnej, jogi czy popularnego ostatnimi czasu pilatesu dla ciężarnych.

Ogólne zasady dotyczące aktywności fizycznej w ciąży:

  • zanim zdecydujemy się podjąć wysiłek fizyczny, skonsultujmy się z lekarzem prowadzącym ciążę w celu wykluczenia przeciwwskazań,
  • ćwiczenia wykonujmy cztery razy w tygodniu po ok. 15 minut,
  • przed ćwiczeniami wykonajmy rozgrzewkę, a bezpośrednio po ukończonym treningu znajdźmy chociaż kilka chwil na relaks,
  • w czasie treningu nie pijemy dużych ilości wody,
  • tętno nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę.